SIRP LADİNİ

  • SIRP LADİNİ

    SIRP LADİNİ

Tür: Sırp Ladin - Picea Omorika

Sevdikleri ladin listelemek için kozalaklı meraklıları herhangi toplama sorun ve şansını Picea Omorika (Sırpça ladin) Picea orientalis (ladin) ile birlikte, birinci veya ikinci fatura alacağını iyi. En yakışıklı düşünülmesi gereken hakkında bazı tartışmalar olsa da, bir şey kesindir: Sırp ladin bizim manzara daha geniş kullanım hak ediyor.

1800'lerin sonuna doğru ekimi tanıtılan Sırp ladin Güneydoğu Avrupa'da Bosna ve Sırbistan, üst Drina nehri boyunca kalker dağlar küçük bir bölgeye özgüdür. Ekimi, form arasında önemli farklılıklar tohumdan meydana gelir. Ben çok geniş bir piramit örneği görülen ederken, en ince bir gövde ve dar, çok zarif, sivri gibi alışkanlık yapıcıdır kısa artan veya dalları sarkık var. Ağaç yılda 12 inç ılımlı bir büyüme oranına sahiptir ve genellikle yayılmış 20 ila 25 metre ile 50 ila 60 metre yüksekliğe kavuşacaktır. Kimlik eşsiz alışkanlığı ve iğne özellikleri ile kolay hale getirilmiştir. Serbian bir hemlock gibi düz iğneler, olmayan en alaçamlar dört taraflı iğneler ile birkaç alaçamlar biridir. Alt iki geniş, beyaz stoma bandı bulunur ise 1 inç uzunluğunda iğne için kısa, ½ inç parlak koyu yeşil üzerindedir. Bu gruplar topluca çarpıcı, tepede toplanmış dalları rüzgarda taşıdığınızda çok etkili eşsiz bir gümüş bir zıtlık oluşturur. Konileri için yumurta şeklinde olduğu zaman genç, tarçın zaman olgun mavi-siyah, 2 ½ inç uzunluğunda ve sarkık.

Bölge 4 Hardy, Sırp kış ladin rüzgardan korunmalıdır sitelerinde kısmi gölgeye tam güneş iyi yetişir. Çok fazla gölgede yetiştirilen Eğer ağaç ince ve uzun bacaklı olur ve başarılı olmayacaktır. Sırp zengin, nemli fakat iyi drene toprak tercih ederken, en kaynakları geniş bir pH aralığında, kuraklığa eğilimli toprak ve kentsel koşulların tahammül edeceğini göstermektedir. Bu en uyarlanabilir alaçamlar biri, oldukça hardiness verilen İstem ve bu tür Norveç ve siyah Hills ladin gibi türlerin mukavemeti olarak kabul edilir. Sırp de bahar ya da kaplar düşme ya da bir B & B bitkisi olarak nakli ve peyzaj çeşitli koşullar altında hızla kurar.

Tohum hiçbir ön hazırlık gerektirmez olarak yayılım, basittir. Tohumlar 40 kadar 3 ay boyunca tabakalı olduğunda Ancak, çimlenme yüzdesi hafif bir artış fark etmiş ° F. Çoğu Sırp ladin çeşitlerin yan kaplama P. ile eklemlendiği abies veya P. understock olarak glauca.

Birkaç hastalıkların orta-Atlantik bölgesinde Sırp ladin rahatsız görünüyor. Bazı kaynaklar listesi yaprak biti, potansiyel böcek sorunları gibi akarlar, ölçek ve budworm, ancak bugüne kadar önemli ölçüde Pennsylvania ağaç etkileyen bu zararlılardan hiçbir raporlar vardır. Istisna Beyaz Çam Weevil olduğunu. Bu zararlı merkezi lider yok edecek ve kontrol edilemeyen ciddi şekilde Sırp ladin çirkinleştirmek.

Şık bir örnek, Sırp ladin ticari ve konut manzara daha belirgin bir yer hak ediyor. Bu tek bir örnek olarak, ya da bir ağaç Street ağacı gibi gruplar da kullanılabilir. Bu doğal bir ekran gibi bir yararı da vardır ve dar bir alışkanlık ile seçim bile küçük kentsel peyzajın için uygundur. Sırp ladin all-to-ortak Norveç ve Colorado ladin için hoş bir alternatif temsil eder.


Adı: Picea Omorika

Ortak ad: Sırp ladin

Dayanıklılık: Bölge 4

Olgun yüksekliği: 50 metre ile 60 metre

Olgun yayılmasını: 20 metreye 25 metre, değişken

Sınıflandırma: Evergreen ağacı

Peyzaj kullanımı: Numune, eleme, grup ekim, yaprak dökmeyen ağaç sokak

Süs özellikleri: ascendens veya sarkık Kısa dar, çok zarif, sivri gibi alışkanlık haline getirmek; ½ 1 inç uzunluğunda, düz iğneler parlak koyu yeşil yukarıda, farklı gümüşi stoma bandı vardır altında