BATI LADİNİ

  • BATI LADİNİ

    BATI LADİNİ

EMİN FİDANCILIK BATI LADİNİ(Lake States) İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR DETAY BÖLÜMÜNDEDİR.
BATI LADİNİ(Lake States)
Familya : Pinaceae
Latince : Picea abies (P. excelsa)
Türkçe : BATI LADİNİ (Avrupa Ladini, Adi Ladin)

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Doğal Yayılış ve Rakım Orta ve Kuzey Avrupa ile Rusya'da saf ve karışık mesçereler kurarak 2100 m. rakıma kadar çıkar.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Toprak ve Besin İsteği Toprak ve mineral madde istemi az olan kanaatkar bir türdür. Derin, gevşek, rutubetli, verimli ve hafif asit topraklarda optimal gelişim gösterir. Islak, batağımsı, kireçli ve ağır killi topraklardan hoşlanmaz.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Donlara Duyarlılık
Ekstrem donlardan zarar görür. -7 ° C de ilk don zararı görülse de yaşlandıkça kolay atlatır. -38 ° C de dokularda donma başlangıcı görülür.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Sıcaklık ve Nem İsteği Nem isteği yüksek, ısı isteği azdır. Su, yayılışında sınırlayıcı faktördür. Kurak yerlerde periyodik olarak  sulanmalıdır. Kışları soğuk geçen kara içi iklimlerin ağacıdır.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Tohum Özellikleri Tohum kanatlı halde 1-1.5 cm., kanatsız halde 2-3 mm. uzun, ince, kahve renkli veya siyahımsıdır.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Tepe Şekli Geniş, piramidal bir tepe yapar. Tepe çapı 6-8 m.dir.

Batı Ladini (Avrupa Ladini) Makaslama ve Budama Budamaya yatkındır. Budama alt dalların alınması şeklinde ve büyüme dönemi dışında yapılmalıdır.