MAVİ LADİN

  • MAVİ LADİN

    MAVİ LADİN


üretimde ağırlığı bu bitkiye veriyoruzEMİN FİDANCILIK, batı ladini, sedir, göknar…….. gibi ibreli süs bitkileri üretimlerini de çok sayıda yapılıyor.

 

İthalat yoluyla fidan temininin fidancılık çalışmaları üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Fidancılığın gelişimini geciktirdiğinden "Ayrıca ithal edilen bitkilerin iklim ve toprak şartları bakımından uyumsuzluğu ve Hollanda gibi ithalat yaptığımız ülkelerin, iç piyasasında sattırılmayan fidanlarının ülkemize girmesi ekonomimizi olumsuz etkiliyor".

Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) in peyzaj düzenlemeleri başta olmak üzere park ve bahçelerde ve gitar yapımında kullanılıyor. Kirli havalarda da yetiştirilebilen bu bitkinin cadde kenarlarında yeni ormanlık alanlar oluşturduğundan, Çok tercih ediliyor.

Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) satışı yapılan EMİN FİDANCILIK’a www.maviladinfidan.com internet sitesinden ve 0 533 143 07 43  no'lu telefondan ulaşılabilir.Email: [email protected] Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır mail lerinizi gönderebilirsiniz.Ayrıca iletişim kısmındaki tel. numaralarımız ‘dan ulaşabilir fidan çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
—Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) yetiştiriciliğinin en önemli ayaklarından biri de tohumdan yetiştirmedir. Ancak Türkiye'de mavi ladin tohumu tedarik etmek çok da kolay değil 100 gram ladin tohumunun ‘dan 8 bin adet civarında fide alınıyor.
— Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) tür olarak iklim ve toprak şartları bakımından uyumu kolay bir bitkidir. "Tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetişebilir" . Bitki tohum ve aşı yoluyla üretilir. "Tür olarak kanaatkâr olmasına rağmen fidan üretiminde fidanın kolayca gelişebileceği uygun toprak şartlarında yetiştirilmesi gerekir. Yani organik maddece zengin, pH'ı fazla yüksek olmayan, kireç oranı düşük, orta bünyeli topraklar tercih edilir.

 

 

 

Dikim aralığı

 

Fidanın söküleceği yaşa göre ayarlanmalı. Ama fidanın rahatça gelişebilmesi için 0,80 x 1,20 m veya 1,0 x 1,20 m gibi aralıklarla dikilmesi uygun olur.

 

 

 

 

"İlk yıllarda bu aralık makineli çalışmaya da olanak sağlar." Tohumdan üretilen fidanların tümünün mavi renkli olmayacağından, tohumla üretilen fidanların renklerine göre profesyonel kişilerce ayrılarak üretilmesi ve buna bağlı fiyatlandırılması hem üreticiyi, hem de tüketiciyi memnun edecektir. Aşı ile üretilenlerde ise bu şekilde renk açılım sorunu yaşanmaz, "Ancak pahalı bir yöntem olduğu için fiyatı da yüksek olmaktadır".


Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB)’ın künyesi

Familya: Çamgiller

Latince adı: Picea pungens

Büyüme şekli: Piramidal

Genel görünüm: Genellikle 30, iyi yetişme yerlerinde 50 m'ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı ağaçtır. Hiçbir şekilde saf orman oluşturmaz.

Çoğalması: Tohum veya aşı ile olur. Kuzey Amerika'nın batısında 2 bin-3 bin metrede doğal yetişir. Türkiye'de doğal yayılış göstermez.

Toprak: Toprak isteği fazla değil, kuru ve fakir topraklarda da yetişir. 

 

Kullanım Alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Peyzaj çalışmalarında en çok tercih edilen bitkilerin başında yer alır.

 

Meyve-tohum: Kozalakları 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi, olgunlaşınca saman sarısı renginde olur. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

 

 

 

GÖVDE :

 


Kabuk önceleri ince, kül grisi veya kahverengi-gri, pullu, daha sonraları kabuk gri-esmer, kalın ve derin çatlaklıdır.Sürgün: Genç sürgünler kalın, çıplak tomurcuklar kronik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır.
YAPRAK: İğne yapraklar 2-3 cm boyunda, dört köşeli, biraz kıvrık, uçları sivri ve batıcıdır. Yeşil, mavi-yeşil, gümüşi renklidir. Sürgünlerin her tarafına sıkı vaziyette fırça gibi dizilmişlerdir. Yapraklar çiğnendiğinde ekşimsi-acı tattadır.

Özellik: Kış soğuklarına dayanıklı olduğu gibi Yaz kuraklığından en az etkilenen bitkilerden biridir. Zehirli gazlardan fazla etkilenmez.

 

Kullanım alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak ve gitar yapımında kullanılır.
Ticari değeri oldukça yüksektir.

—Son yıllarda gerek resmi, gerekse özel kuruluşların yeşil alan tesisine yönelik eğilimlerinin artıyor olması, dış mekân süs bitkilerine olan ilgiyi de artırıyor. Ancak talepteki bu artışa karşılık Türkiye'de halen yeterli sayıda süs bitkisi yetiştiricisinin olmaması ve üretim miktarlarının kısıtlılığı ihtiyacın ithalatla karşılanmasını zorunlu kılıyor.

—Park,bahçe ve peyzaj düzenlemelerinin önemli aktörlerinden mavi ladin bitkisi de Türkiye'de ağırlıklı olarak ithal edilen bitkiler arasında yer alıyor.
—Kuzey Amerika'nın batısındaki Colorado, Utah ve Arizona eyaletlerinde kendiliğinden yetişen mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB), Türkiye’de doğal olarak yetişmiyor. Ancak toprak seçiciliği olmayan bu bitki, ülkemizde rahatlıkla yetiştirilebilecek ağaçlardan biri.
--Doğal yayılış alanları içerisinde hiçbir şekilde saf orman oluşturmayan mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) kuru ve fakir topraklara da uyumludur.
—Bu nedenle mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) , peyzaj çalışmalarında hem görsel güzelliğinin olması, hem de adaptasyon sorunu bulunmadığı için tercih ediliyor.

Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) Yıllar hem ömrünü, hem de değerini artırıyor.

-Genellikle 30 metre, iyi yetiştirme koşullarında 50 metreye kadar ulaşabilen mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) gümüş renkli olan yaprakları, bu güzelliklerini uzun yıllar koruyor. Tohum, aşı, doku kültürü yöntemleriyle üretiliyor.
— Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB), tohumdan üretildiği taktirde mavilik oranı yüzde 90'lara çıkabiliyor. Fidanlar ekonomik anlamda üreticisine kazanç sağlıyor.
— Sertifikalı tohumlardan elde edilen tohumu sertifikalı tohumlardan, orijini belli ve üretici belgeli üreticilerden temin etmeye özen gösteren ELİF FİDANCILIK kök yapısı bakımından kuvvetli, formu güzel, yaş ve boy orantısı dengeli fidanları yetiştiriyor.
—Ancak tohumdan çıkan fidanların hepsinin mavi olmayacağından ELİF FİDANCILIK profesyonel ekibi ile mavi ladin’lerin uygun olmayanını ayırıyor.
— mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) üretiminin dördüncü yıldan itibaren "Yıl geçtikçe değerine değer katar.
Ticari getirisi 8 yıl sonra yüksek düzeye çıkar"

9 soruda mavi ladinPicea Pungens KAIBAB yetiştiriciliği

1) mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) nasıl bir bitkidir? Türkiye'de doğal olarak yetişir mi?

- Doğal olarak Kuzey Amerika'nın batısında yetişen bitki, Türkiye'de kendiliğinden yetişmiyor. Çamgiller familyasından olan bu bitki, 30–50 metreye kadar boy, 1.5 metreye kadar da çap yapabiliyor.

2) mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) Bitkinin kozalak -tohumları nasıldır?

— Sarkık, ince, uzun silindirik şekildeki kozalaklar, 6–11 mm uzunlukta olur. Kırmızımsı menekşe renkli kozalaklar 5–7 ay sonunda olgunlaşır. Tohumları siyah, 3–4 mm uzunluğunda, ince, uzundur. Tohum kanadı 10–13 mm olup donuk kahverengidir.

3) Tohumdan nasıl mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) yetiştirilir?
1- Toprak: % 25 kum + % 25 milli toprak + % 50 torf (klasman torf olması tavsiye edilir)
2- Kapak için dişli kum kullanılacak
3- Ekim, sıra arası 4-5 cm, sıra üzeri 0,5-1 cm
4- Tohumlar Pomarsol forte mantar ilacı ile muamele edilecek
5- Ekim derinliği 0,5-1 cm
6- Ekim zamanı, toprak ısınması gerekiyor bu da tahmini nisan sonu mayıs başı oluyor
7- Ekim mutlak sera içinde olmalı
8- Tohum kabuğu atmaya başlayınca 13-40-13 gübresinden m²ye 1 gram atma süresi 4-5 gün 60 gram 1 ay içinde
9- Sonraki dönemlerde humik asit ve toprak üstünü geliştirmek için yaprak gübresi (ph düşük olacak ph 5-7)


4) Çimlenen fidanlar ne zaman dikilmeli?

— Çimlenen fidanlar, köklerine zarar verilmeden küçük torba veya tenekelere alınır. 1 yaşına gelince de dikilmek istenen yere dikilebilir.

5) Picea Pungens KAIBAB Mavi ladinde çelikleme yapılabilir mi?

- İğne yapraklı türlerde çelik imkansız gibidir. Çelikle de üretim mümkündür ancak bunları yetiştirmek için çok özel şartlar gerekir. Bu konuda profesyonel olarak çalışanlar gerekli toprak harcı ve sera ortamını hazırlayarak üretim yapabilirler ancak çelikle üretimde fire oranı yüksektir.

6) mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) hangi yöntemlerle yetiştirilmeli?

—Bitki tohum, aşı ve doku kültürü gibi yöntemler yararlanılarak üretilir.

7) Aşı yönteminde altlık fidanları hangi ağaçlardan olabilir?

— Özellikle yanaştırma aşı yöntemiyle başarılı sonuçlar alınır. Anaç olarak yine mavi ladin veya sitka ladini tercih edilmeli. Altlık olarak Avrupa ladini ve doğu ladini kullanımı çok sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

8) Bir dönüm araziye kaç adet mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) fidan dikilebilir?
—Arazinin şekline ve meyiline göre 800 – 1000 adet fidan dikilir.
9) Picea Pungens KAIBAB (Mavi Ladin) kaç yıl yaşar.
__ ladin ağaçlarının yaşları yada ömürleri 100 ile 1000 yıl arasında değişmektedir. Ancak kimi türlerin yaşları çok daha uzun olabiliyor. Örneğin amerikadaki great basin bristlecone çam ağacının yaşı 4700 yıldan fazladır.

MAVİ LADİN TÜRLERİ
Mavi ladin türlerinin en çok kullanılan çeşitleri.
1)Picea Pungens KAIBAB (Mavi Ladin) (ELİF FİDANCILIK’ın yetiştirdiği tür)
Kaynak: Arizona
Çimlenme yüzdesi : % 95

2. Picea glacua White Spruce (Beyaz Ladin)
Kaynak: Kanada
Çimlenme yüzdesi : % 91

3. Picea wilsonii (Wilson Spruce)
Kaynak: Çin
Çimlenme yüzdesi : % 91

4. Picea Engelmanni (Engelman Spuce)
Kaynak: Colorado
Çimlenme yüzdesi : % 88

5. Picea asperata (Dragon Spruce)
Kaynak: Çin
Çimlenme yüzdesi : % 99

6. Picea Rubens (Red Spruce) (Kırmızı Ladin)
Kaynak: Nova Scotia
Çimlenme yüzdesi : % 98

7. Picea glacua " Densata" (Black Hills Spruce)
Kaynak: Michigan
Çimlenme yüzdesi : % 98

8. Picea abies Norway Spruce
Kaynak: Kanada
Çimlenme yüzdesi : % 85

9. Picea pungens San Isabel
Kaynak: San Isabel Forest
Çimlenme yüzdesi : % 94

10. Picea pungens Az Apache
Kaynak: Apache Forest Az
Çimlenme yüzdesi : % 92